23. 9. 2021


+4 dalších

Na Jiřáku se přihodila menší olejová katastrofa. Byl všude. Kdo tudy v uplynulých dnech šel, nemohl si nevšimnout, že jsou cesty takřka po celém náměstí polité olejem a na několika místech jsou vysloveně louže. Náklady na dekontaminaci a čištění jsou kolem 70 tis.

Protože po náměstí obvykle autem nikdo nejezdí, přirozeně jsme začali pátrat mezi úklidovými firmami. Nikdo se nepřiznal. Až na základě šetření městské policie a dat z městského kamerového systému jsme zjistili, že olej vytekl z vozidla Pražských služeb, které vyváží odpadkové koše na náměstí.
Chápu, že taková nehoda se může stát. Už méně chápu člověka, který v barvách úklidové firmy za tím autem třicet minut chodí a dívá se, jak z něj teče olej, aniž by věc řešil. A vysloveně na ránu je, když z místa ujede v přesvědčení, že mu to celé projde.

Nicméně vedení Pražských služeb se k celé věci postavilo čelem. Po odhalení viníka náměstí dva dny čistilo a snaží se vše uvést do pořádku. Současně je třeba říci, že olej nepocházel přímo z jejich vozidla, ale nějaký trouba jej vyhodil do odpadkového koše na náměstí. Šlo o rostlinný na smažení. Odhadem ho bylo kolem 15 litrů. Svozové auto na odpadky má v sobě zabudovaný lis, který nádobu rozmáčkl a proto olej vytekl. Tohle je mimochodem druhá věc, která je sama o sobě absurdní. S olejem by se takto nakládat nemělo. Máme na něj speciální koše. S ohledem na množství se navíc pravděpodobně jedná o olej z podnikatelské činnosti.

Děkuji všem za spolupráci při likvidaci. Městské policii děkuji za účinnou pomoc při odhalení pachatele. A návštěvníkům Jiřáku se omlouvám, že v tom museli šlapat.


Zpět na všechny aktuality