1. 10. 2021

Některé věci na mě vypadnou spíš náhodou. Před časem se mě kamarád ptal, kolik město dostává za ty reklamní sloupy na náměstích. Že to považuje za vizuální smog a jestli za to máme alespoň dost peněz. Ne, nevěděl jsem. A začal pátrat.

Zajímavé je, že o takovém projektu nevěděli ani úředníci. Ani předchůdci... nevzpomněl si nikdo. Nechci popisovat, jak jsem tu smlouvu nakonec vypátral, nicméně na radnici prostě nebyla.

Celá ta věc vznikla před více jak dvaceti lety. Tehdy se Praha 3 rozhodla vybudovat "městský informační systém". Uzavřela smlouvu s dodavatelem sloupků a za realizaci zaplatila 450 000 Kč. Městská část žádné prostředky z nájmu neměla. Příjmy z prodaných reklam mohl provozovatel utratit za údržbu sloupků. No a jak se za to nic neplatilo a současně na účet nechodily žádné peníze, na celou smlouvu bylo zapomenuto.

Když jsem do té firmy zavolal, docela se divili, že se po tolika letech o věc někdo zajímá. Ostatně stejně jako se od té doby vyměnili lidé na radnici, dávno se vyměnili představitelé protistrany. V podstatě to bylo bezproblémové a konstruktivní jednání.

A teď přemýšlíme co dál. V tomhle stavu, kdy je původní myšlenka orientačního systému dávno pryč a rozcestníky se proměnily v pouhý nosič reklam, to nenecháme. Nicméně máme to dát pryč a nebo naopak do pucu? Docela váhám. Kdybychom instalovali hezčí sloupky, zmizela reklama a směrovky ukazovaly na zajímavé cíle, možná by si to místo na světě zasloužilo. Ale má to v dnešní době smysl? Co myslíte?


Zpět na všechny aktuality