2. 12. 2019


Mám tady krátkou poznámku k živé debatě o novém pomníku vlasovcům. Aniž by budily větší pozornost, je takových pomníků v Praze celá řada. Pravděpodobně neznámější místo připomínající oběti Ruské osvobozenecké armády máme u nás na Žižkově. V hromadném hrobě na Olšanských hřbitovech je pohřbeno 187 vojáků. Byli zabiti v květnu 1945 bezprostředně po příchodu Rudé armády do Prahy. Tehdy byli zranění vlasovci vyvlečeni z nemocnic (včetně nedaleké Vinohradské) a zastřeleni na okraji hluboké jámy vykopané německými válečnými zajatci.

 

Více informací naleznete třeba zde.

 

Vlasovci bojovali (a umírali) na straně povstalců před příchodem Rudé armády v okolí Nákladového nádraží, Olšanských hřbitovů a také na Lobkovicově náměstí. Zdejší budova základní školy (tehdy reálného gymnázia) byla totiž na sklonku války zabrána německou armádou a sloužila jako kasárna.

 

Pomník na Olšanech jsem vyfotil včera odpoledne. Ostatní pomníky (hroby) v Praze a okolí jsou vyznačeny na mapce. Řada z nich se však nenachází v dobrém stavu. V několika případech jsou příslušníci Ruské osvobozenecké armády uvedeni pouze jako „neznámí hrdinové“.


Zpět na všechny aktuality