15. 4. 2020


Dobrá praxe ze světa ukazuje, že v boji s koronavirem je klíčové testování. Před 14 dny jsme jako první začali na náklady Prahy 3 preventivně testovat personál ošetřovatelského domu. Následně jsme přidali zaměstnance terénních sociálních služeb. Dnes jsme přistoupili k testování pracovníků krizových center na Jiřáku a ve Vozovně, jelikož ti pracují v místech s velkým pohybem návštěvníků.

 

Za těch 14 dní lze konstatovat několik věcí. V první řadě se dodnes jedná o aktivitu městské části, která testy provádí ve spolupráci se soukromou laboratoří a v některých případech pomocí rapid testů indikujících případný výskyt protilátek. Stát se k takovému testování přidává teprve v těchto dnech a to pouze ve velmi redukované formě.

 

Současně se vede odborná debata o "promořenosti" obyvatel, kteří mohli prodělat nákazu zcela bez příznaků. Odhady odborníků se pohybují ve škále od necelého procenta až po desítky procent. V našem případě pracujeme s malým vzorkem zhruba stovky lidí. Nákaza a ani protilátky nebyly nikomu detekovány. Na ty desítky procent bych tedy rozhodně nesázel.

 

Zůstaňme zdrávi!


Zpět na všechny aktuality