1. 4. 2020


UŽ JSME SE NA TO NEMOHLI DÍVAT, ZAČALI JSME TESTOVAT NA KORONAVIRUS SAMI.

 

S místostarostou Ondřejem Rutem na hygienické stanici konzultovali, zda by bylo možné zajistit preventivní testování na přítomnost koronaviru u našich ošetřovatelek z domu pro seniory a z pečovatelské služby zřízené Prahou 3.

 

Na základě telefonické konzultace jsme dostali zamítavé stanovisko a na písemnou reakci zatím čekáme. Dokud se v zařízení nákaza neobjeví, netestuje se. Až pak!

 

A to je právě ten problém. Rozsah testování v ČR obecně vnímáme jako naprosto nedostatečný. A u služeb pro seniory to platí dvojnásob. Pokud bychom čekali na příznaky u ošetřovatelek a klientů, bylo by už pozdě. Šíření nákazy je pak prakticky nereálné zastavit a péče o nemocné je spojena s obrovským rizikem i náklady.

 

Praha 3 se proto rozhodla preventivně provádět testy u pracovníků sociálních služeb ve vlastní režii. Po konzultaci s vybranou laboratoří se ukázalo, že ošetřovatelky nemusí chodit na žádné ze státem zřízených odběrových míst. Sami jsou profesionálkami a jsou schopny zajistit odběr vzorků svépomocně. Dnes ráno byly odebrány první vzorky a teď jsme je odvezli s paní ředitelkou Lojdovou do laboratoře Tilia, kterou provozuje paní doktorka Soňa Peková nedaleko Kladna. Vzorky sem budeme posílat několikrát týdně.

 

Když nemůže stát, musí Praha 3!


Zpět na všechny aktuality