21. 9. 2021


V ulicích Prahy 3 se setkáváme s řadou pamětních desek a pomníčků, které připomínají hrdinství místních obyvatel a vojáků ve válečných konfliktech. Většinou jde o připomínku událostí z druhé světové války.
Někteří by mohli lehce nabýt dojmu, že dnešní války se nás netýkají. Že hrdinové dnes nejsou a je to věc historie. Jednou mi jeden malý kluk vyprávěl, že takovým hrdinou se už ani nejde stát. Proto mi připadá důležité připomínat i hrdiny dneška. Asi před hodinou byla v Kubelíkově ulici odhalena pamětní deska Jiřímu Schamsovi, který byl příslušníkem Útvaru speciálních operací Vojenské policie Armády České republiky.

Jiří Schams byl těžce zraněn sebevražedným útočníkem během mise ISAF v Afghánistánu v roce 2008. Po tomto útoku zůstal několik měsíců v kómatu. Střepina, která mu zůstala v hlavě, mu těžce poškodila mozek a upoutala ho na invalidní vozík. Zemřel v lednu 2015 ve věku 42 let.

Na internetu lze najít řadu článků popisujících jeho život i samotný incident v Afghánistánu. Jiří Schams byl naším sousedem, bydlel kousek od Jiřáku. V mnoha věcech by pro nás mohl být inspirací a vzorem.

Říká se, že státu, který si nepřipomíná své hrdiny, se jednou může stát, že je ve svých řadách nenajde, když je pak opravdu potřebuje.


Zpět na všechny aktuality