17. 5. 2020


Během pátku mi volali tři novináři, jak to bude s Viktorkou. Zatím je to příběh s otevřeným koncem. Nicméně podávám průběžnou zprávu, abyste byli v obraze.

 

1) Viktorku beru jako přirozenou součást Žižkova. Na radnici panuje všeobecná shoda na tom, že ji chceme uchránit a fotbal by měl na Žižkově zůstat. To je základní východisko.

 

2) Stadion patří Praze 3, která jej fotbalovému klubu pronajímá. Často se objevuje tvrzení, že do něj Praha 3 neinvestovala. Není to tak úplně pravda. Jen od roku 2016 se zde investovalo zhruba 23 mil. Kč. Příjmy z nájmu pokryjí sotva běžnou údržbu, která každoročně vychází na další milión.

 

3) Stadion je z padesátých let a pravidla Fotbalové asociace na parametry systematicky stoupají. Takže ty desítky miliónů sem zahučely jako nic a licence byla pravidelně udělována jen díky benevolenci FAČRu. Stadion vždy musel získat nějakou výjimku. Pokud se tu má nadále hrát, bude třeba dalších investic, které jsou odhadovány v řádu 50 mil. Kč. A teď začíná první dilema. Má městská část investovat další desítky miliónů korun do profesionálního fotbalu? Profesionální fotbal je dost drahý sport.

 

4) Situaci nepřidává ani skutečnost, že Praha 3 v uplynulých dvaceti letech přišla o pozemky kolem stadionu. Dodneška zůstává stát rozum nad tím, jak postupnými kroky byly z majetku města vyvedeny pozemky se vstupní bránou, parkovištěm a kultovní hospodou. Dnes, aby se návštěvníci na zápas dostali, musí chodit přes soukromé pozemky a sotva dva metry za tribunou jsou okna rozestavěné novostavby. Koho zajímají historické souvislosti, může nahlédnout sem.

 

5) Fotbalový klub se léta potácel ve finančních problémech. Ale od letoška má nového ambiciózního majitele, který dal finance do pořádku. O majiteli klubu je známo, že je spoluvlastníkem přilehlého parku a Domu Radost (bývalý DOS).
V úterý jsme od něj dostali nabídku na odkup stadionu za odhadní cenu a příslib, že zde vybuduje nový fotbalový svatostánek. Avizuje, že kromě nákupu pozemku je připraven investovat 380 mil. Kč, aby stadion trvale splňoval požadavky pro pořádání utkání profesionálních soutěží I. a II. fotbalové ligy.
Hned ve středu se na radnici sešli zástupci fotbalového klubu, fanoušků, správy stadionu a politici koaličních i opozičních stran. A následující středu se mají setkat znovu - tentokrát přímo na Viktorce.

 

Jak jsem psal, je to příběh s otevřeným koncem. Teď je základem, abychom získali licenci na následující sezónu. Pokud by se vlastníkem stadionu skutečně měl stát fotbalový klub, muselo by se najít takové řešení, které bude garantovat, že se slibovaný stadion skutečně postaví. Všem je jasné, že současná odhadní cena starého stadionu s pozemkem je jen zlomkem toho, jakou by měl pozemek hodnotu, pokud by někdo v budoucnosti změnil územní plán a rozhodl se území zastavět čímkoliv jiným.

 

Budu rád, když mi napíšete, co si o věci myslíte.

 

-----

 

Pro dokreslení situace jsem načrtl jednoduchou mapku. Prakticky všechny okolní pozemky včetně parku jsou v soukromém vlastnictví.


Zpět na všechny aktuality