8. 9. 2022

Novináři občas počítají, jak jsou členové vlády či poslanecké kluby aktivní. Kdo a kolik prosadil věcí. Hlavně před volbami řeší, kdo táhne a kdo se spíš veze. Za Prahu 3 to novináři asi počítat nebudou, nicméně ta čísla taky existují. A rozdíly mezi koaličními partnery jsou násobné.

Když to hodně zjednoduším, tak na úrovni Prahy 3 je ekvivalentem vlády rada městské části. Všech devět radních je nominováno koaličními stranami. Rada schvaluje prakticky všechny smlouvy, výběrová řízení, schvaluje investiční záměry či rozhoduje o rozpočtových opatřeních. Prakticky všechny věci, se kterými se jako městská část chlubíme, jsou přímo rozhodovány a nebo připraveny radou, která o nich hlasuje zpravidla jednou za 14 dní. I starosta je členem rady a má v ní stejný jeden hlas, jako mají všichni ostatní.

Rada jednala třeba teď v pondělí. Na programu jsme měli 53 návrhů na usnesení, přičemž každý z nich má takového "tatínka či maminku". Tím myslím předkladatele, který dá všechno do kupy. Předkladatel například vyjedná podobu smlouvy, sežene peníze, schází se s architekty či dodavatelskou firmou a v neposlední řadě nese za správnost osobní odpovědnost. Často jde samozřejmě pouze o zcela rutinní věci technického charakteru, které připravují úředníci. Ale za celou řadou usnesení stojí měsíce příprav a handrkování. Předkladatel jde s kůží na trh a musí si věc skutečně obhájit. Na tomto posledním jednání jsem si dělal na papírek čárky. Počítal jsem, kolik která strana do rady předkládá věcí - tedy s kolika věcmi iniciativně přichází.

  • TOP-STAN (4 členové rady) 39 materiálů
  • Piráti (4 členové rady) 6 materiálů
  • Zelení (1 člen rady) 5 materiálů
  • [tajemník úřadu 3 materiály

Konkrétně nejvíce věcí připravil můj stranický kolega Honza Materna (24!), který před radu předstoupil například s výsledky výběrových řízení na dodavatele podzemních garáží, revitalizaci panelového souboru Kubelíkova či sérií smluv týkajících se projektu Domu tance. Z databáze usnesení jsem si vytáhl i statistiky za celé volební období. Za tu dobu rada rozhodla o 3535 materiálech.

  • TOP-STAN 2212 materiálů
  • Piráti 684 materiálů
  • Zelení 400 materiálů
  • tajemník úřadu 239 materiálů

Stejně jako většina statistik, ani tahle není dokonalá. Jak jsem psal, každé usnesení není stejně pracné. Je tam celá řada technických materiálů. Nejde třeba srovnávat formální změnu zřizovací listiny s revitalizací náměstí. Ale svoji vypovídací hodnotu to rozhodně má. Ta disproporce mě samotného zaskočila. Pokud zohledním počet radních za jednotlivé kluby, viditelně nejméně aktivní byli Piráti. Možná je to tím, že na čtyřech pirátských místech v radě si Piráti postupně vystřídali osm různých zastupitelů.

Koaličním partnerům děkuji za čtyři roky spolupráce. Hodně lidí předpovídalo, že se koalice během čtyř let rozpadne, stejně jako tomu bylo předchozí dvě volební období. Nestalo se. Společně jsme posunuli Prahu 3 k lepšímu.
A děkuji také všem úředníkům, protože všechno, co jsme jako politici prosadili, dělali s námi. Díky!

(ilustrační obrázek předvolební vřavy na Vítkově)


Zpět na všechny aktuality